Wszyscy dobrze wiedzą, że sytuacja ekonomiczna lub też finansowa zmienia się bardzo szybko. Czasem nawet po kilka razy w ciągu dnia. Wiele osób, głównie młodzieży i studentów, nie pojęcia o finansowym rynku – dlatego też biorą pieniądze od rodziców, często nie interesując się tym skąd oni je biorą.

Wszelkiego rodzaju kredyty studenckie lub pożyczki gotówkowe z niższą spłata dla osób uczących się. Ludzie młodzi często mamieni są sprytnie przemyślanym marketingiem (przede wszystkim w Internecie) nie zdają sobie sprawy z tego czy są w stanie spłacić ratę kredytu, pożyczkę chwilówkę, czy spłata nie będzie im utrudniać bieżących potrzebnych wydatków lub ile dokładnie wyniesie zysk z lokaty bankowej.

Niestety nie ma co skupiać się wyłącznie na ludziach młodych, gdyż osoby dorosłe lub też dojrzałe coraz częściej padają ofiarą przestępstw finansowych, wyłudzenia czy też zupełnie innego zdarzenia, które ma wpływ na późniejszą stabilność finansową.

Dobrym przykładem mogą być osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w szwajcarskiej walucie. Nikt nie kazał takim osobom podpisywać umowy, zwłaszcza że w obecnym czasie kurs szwajcarskiego franka był na bardzo niskim poziomie. Jeżeli człowiek chce zaciągnąć kredyt, a zwłaszcza hipoteczny to nie może iść do banku jedynie myśląc, że doradca finansowy pomoże mi w podjęciu najlepszej dla mnie decyzji. Nie !!!

Tam też siedzą ludzie, którzy poprzez sprzedaż usług bankowych, w tym wypadku kredytu, pracują na swoje wypłaty i premie. Każdy kto idzie do banku po jakikolwiek kredyt powinien mieć przynajmniej podstawowe pojęcie o finansach i obecnym rynku. Jeśli mamy zamiar brać kredyt na dłuższy okres w życiu to musimy postudiować też prognozy przyszłościowe.

Właśnie dlatego ekonomia jest tak ważnym obszarem obszarem w życiu każdego z nas w obecnych czasach, że najlepszym wyjściem byłoby edukowanie społeczeństwa już od szkoły podstawowej – aby dzieci już wiedziały skąd się biorą pieniądze i jak ciężko na nie zarobić lub dysponować. Dzieci powinny wiedzieć, że mogą liczyć na kupno od rodziców jednej rzeczy lecz kosztem innych i dlaczego tak się dzieje. Oczywiście co klasa wyżej powinny być wprowadzane coraz to bardziej obszerne zakamarki ekonomii wraz ze sposobem jej używania w życiu codziennym. Skoro religia z biegiem czasu jak i potrzebą społeczną została zastąpiona lub została do niej dodana etyka to czemu nie nie można by dodać podstaw ekonomii skoro w obecnym czasie jest ona niezbędna każdemu każdemu z nas.